Oświetlenie roweru = Twoje bezpieczeństwo

W tym roku wiosna nas wyjątkowo rozpieszcza, pogoda jest wspaniała, aż żal siedzieć w domu i nie skorzystać z wiosennego słońca. Coraz chętniej decydujemy się na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, w tym na cieszące się niesamowitą popularnością wycieczki rowerowe.

Liczba ścieżek rowerowych zwiększa się, jednak nadal jest ich za mało, dlatego jako rowerzyści jesteśmy zmuszeni korzystać z dróg , którymi poruszają się także samochody. Niezmiernie ważna staje się zatem kwestia naszej widoczności na drodze.

Co zatem zrobić gdy nasz rower nie ma w standardowym wyposażeniu oświetlenia? Jakie oświetlenie dobrać?

Oto kilka wskazówek:
Przede wszystkim nie jest istotne, czy mamy lampy bateryjne czy zasilane na dynamo-prądnicę. Ważne abyśmy byli oświetleni w prawidłowy i zgody z przepisami sposób:

z przodu: światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
z tyłu: jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

Są to elementy, w które rower poruszający się po drodze MUSI być wyposażony.

Jednocześnie pamiętajmy iż nasz jednoślad bezwzględnie powinien posiadać co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny) oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Pamiętajmy o tych elementach, a będziemy widoczni na drodze, dzięki czemu wzrośnie bezpieczeństwo – nasze i innych.

P.S. Warto pomyśleć o dodatkowych elementach odblaskowych takich jak odblaski na koła, odblaskowe opaski na rękę czy kamizelka.

ŹRÓDŁO: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn. Zm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *