Wiosenne porządki, czyli jak przygotować rower do jazdy po zimie?

Każdy rower po zimowej przerwie wymaga przygotowania przed nowym sezonem rowerowym. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie przeglądu w profesjonalnym serwisie rowerowym, gdzie fachowcy sprawdzą i zakonserwują nasz jednoślad. Podstawowe czynności możesz jednak wykonać sam.

Stworzyliśmy dla Was listę najważniejszych zadań do wykonania przed pierwszą jazdą:

  1. Wyczyść swój rower. Jeśli nie zrobiłeś tego przed zimą, należy rower dokładnie wyczyścić z kurzu i brudu. Najlepiej użyć do czyszczenia lekko wilgotnej szmatki, aby woda nie dostała się w niepożądane miejsca (np. do łożysk). Następnie przetrzyj rower suchą szmatką, aby uniknąć zacieków. Zdecydowanie nie powinno się stosować myjek ciśnieniowych do czyszczenia roweru, popularny Karcher może wyrządzić naszemu jednośladowi więcej szkody niż pożytku.
  2. Sprawdź stan ogumienia. Dętki po zimie będą wymagać dopompowania, może się też okazać że opona jest pęknięta lub ma starty bieżnik – wtedy należy wymienić ją na nową.
  3. Skontroluj stan hamulców. Przy popularnych hamulcach typu V-break należy sprawdzić stan klocków hamulcowych – czy nie są starte i czy dobrze przylegają do felgi. Sprawdź, czy klamki hamulcowe dobrze pracują, bo ich zacięcie w trakcie jazdy może skutkować groźnym upadkiem.
  4. Obejrzyj łańcuch. Jeśli jest brudny, spróbuj go wyczyścić szczotką lub szmatką i benzyną ekstrakcyjną. Potem należy nasmarować ogniwa łańcucha specjalnym środkiem do tego przeznaczonym (koszt to kilka-kilkanaście złotych), nie zaleca się stosowania innych środków takich jak oleje samochodowe czy WD-40.
  5. Sprawdź czy wszystkie elementy roweru są dobrze dokręcone. W szczególności zwróć uwagę na kierownicę, siodełko i pedały, a także na dokręcenie kół, jeśli są mocowane na tzw. samozamykacze.

Jeśli w trakcie przedsezonowych przygotować wykryjesz w rowerze jakieś uszkodzenia, luzy, zgrzyty czy piski należy skonsultować to z mechanikiem rowerowym, bo zaniedbania mogą prowadzić do poważnych awarii sprzętu. Dobrze zakonserwowane i zadbane rowery będą dłużej służyły, a Ty będziesz się mógł się cieszyć czystą przyjemnością pedałowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *