Jak przetransportować rower na wakacje?

Wakacje rozpoczęte. Aby cieszyć się z letniego wypoczynku na rowerach w dowolnym miejscu Polski lub Europy należy je przetransportować.

Podpowiadamy jakie sposoby transportu rowerów na wakacje są najpopularniejsze.

1. Pociągiem

Większość składów PKP posiada, jeżeli nie cały wagon do przewozu rowerów, to przynajmniej wydzielony przedział do tego przeznaczony. Aby w ten sposób przetransportować sprzęt należy zakupić bilet na przewóz roweru i sprawa załatwiona. Pamiętajmy jednak, że złodzieje nie śpią i znajdźmy w pociągu miejsce blisko naszego bicykla.

2. Autobusem

Tutaj bywa różnie. Każdy przewoźnik (a jest ich w Polsce mnóstwo) określa zasady przewozu lub też zakaz transportu roweru. Praktycznie zależy to od kierowcy. Jeśli wybranym przez nas kursem jedzie mało pasażerów a rower mamy zabezpieczony i czysty to kierowca nie powinien robić większych problemów po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jeśli podróż ma trwać dłużej niż godzinę rower schowajmy do luku bagażowego.

3. Samochód

Najbardziej popularny sposób przewożenia rowerów.

Najprościej przewozić je  na przystosowanym do tego bagażniku. Najbardziej popularne montowane są na relingach na dachu pojazdu. Istnieją dwa podstawowe typy. W pierwszym z nich rower przytrzymywany jest za pomocą wysięgnika mocowanego do ramy. Koła przytwierdzane są paskami do wózków, na których stoją. Wadą takiego rozwiązania jest większy opór powietrza (a co za tym idzie – wyższe zużycie paliwa) oraz możliwość lekkiego porysowania ramy przy dużych drganiach albo niewprawnym mocowaniu. Zaletą jest możliwość natychmiastowego ściągnięcia i użycia roweru. Drugim typem jest mocowanie roweru za widelec do specjalnych uchwytów. Do tego trzeba oczywiście wymontować przednie koło. Zaletą jest bardzo pewne umocowanie roweru oraz mniejsze opory powietrza. Wadą konieczność wypinania i wpinania przedniego koła. Największą wadą bagażników dachowych jest to, że podczas złych warunków pogodowych nasz rower po prostu będzie cały przemoczony i ubłocony.

Aby uniknąć tych złych skutków, można przewozić rowery w środku auta. Najlepiej nadaje się do tego samochód typu kombi. Obszerny bagażnik umożliwia spakowanie 2-3 rowerów, jednak cała operacja wymaga trochę czasu i zmysłu logistycznego. Proponujemy dwa sposobu pakowania rowerów:

Pionowo: W razie potrzeby ściągamy koła, a następnie układamy rowery w bagażniku na stojąco. Najlepiej jest, kiedy każdy z nich przechowywany jest w osobnym pokrowcu lub przedzielamy maszyny jakimś miękkim kocem. Na koniec pakujemy koła i ruszamy w drogę. Warto skorzystać z pokrowca (koszt to 130-200zł) lub walizki na rower (koszt to 500-1000zł). O ile pokrowiec chroni tylko przed zabrudzeniami i zarysowaniami to walizka eliminuje większość potencjalnych uszkodzeń.

Poziomo: Przy rowerze skręcamy kierownicę na bok, kładziemy go na płasko a następnie przykrywamy kartonem, kocem itp. żeby móc na nim położyć kolejny rower w ten sam sposób. Kładąc na sobie płasko rowery należy zwracać szczególną uwagę na wystające elementy np. klamki hamulcowe oraz na przerzutki zewnętrzne. Nie należy kłaść roweru stroną, po której znajduje się przerzutka, do podłoża, bo można ją skrzywić, a to może doprowadzić do wkręcenia się całego mechanizmu w szprychy i w rezultacie dużych zniszczeń.

A jeśli transport własnego roweru w miejsce wypoczynku jest z jakiś powodów utrudniony, warto skorzystać z oferty wypożyczalni rowerów, które znajdują się w większości miejscowości turystycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *