Czy dobre rowery zawsze są drogie?

Czy dobre rowery zawsze są drogie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Nie zawsze to co dobre i tanie dla jednej osoby jest takie także dla innych.  Niemniej próbując ujednolicić tą kwestię można przyjąć, że dobry rower kupimy za cenę około 700-1000 zł i więcej, bo cena po części odzwierciadla jakość komponentów. Nie należy jednak patrzeć tylko na koszt zakupu roweru. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Nazwa renomowanej marki na ramie sprawia, że rower ma wyższą cenę. W części przypadków w cenę takiego markowego roweru wliczone są wydatki na reklamę i kreowanie marki, choć sam rower bez markowego napisu nie kosztowałby tak dużo. Warto przemyśleć, czy chcemy zapłacić za nazwę firmy, czy raczej za jakość komponentów roweru.

Zawsze istotny jest materiał, z którego w całości lub przynajmniej w większości rower się składa. Najpopularniejsze są stopy aluminium oraz karbonowe. Będąc lekkie są jednocześnie wytrzymałe i elastyczne. Niemniej jeśli rower nie będzie wnoszony na piętro, warto wybrać ramę z dobrej (choć cięższej) stali, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestować w osprzęt lub akcesoria, które uprzyjemnią jazdę.

Osprzęt, czyli przerzutki i hamulce powinny być najlepiej z renomowanych firm (np. Shimano), w zależności od preferencji dobieramy sobie albo szczękowe albo tarczowe hamulce. Ilość biegów zależy od rodzaju wybranego roweru np. w trekkingowym jest ich więcej, w miejskich mało lub wcale.

Istotne są także koła, które powinny być stożkowe i aluminiowe, ponieważ są bardziej wytrzymałe i odporne na scentrowanie. Suport także jest ważnym elementem, najlepiej gdyby był zintegrowany, na łożyskach maszynowych.

Dobre rowery powinny być także kompletnie wyposażone w oświetlenie i odblaski, co stanowi o bezpieczeństwie rowerzysty. Błotniki, w zależności od rodzaju roweru klasyczne lub sportowe także powinny wraz z dzwonkiem i podpórką znajdować się w wyposażeniu.

Podsumowując, nie zawsze wysoka cena = jakość. Warto zasięgnąć fachowej porady przed zakupem jednośladu, który ma nam służyć na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *